Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pátý měsíc


Obrazek


Devatenáctý týden

(2.1.2007 - 8.1.2007)


3.1.2007

Preventivní prohlídka u lékaře a očkování

Verunka váží 6545g, obvod hlavy má 40,5 cm a obvod hrudníku 43,5 cm. Od narození vyrostla naše holčička o 11 cm, takže teď měří už 62 cm.

Obě píchnutí injekcí s očkovací vakcínou zvládla Verunka velice statečně. Narozdíl od minulého očkování dnes plakala skutečně jen chvilinku. Ale zato ji očkování pořádně zmohlo a usnula tak neuvěřitelně tvrdě až jsme z toho byli celí nesví.

5.1.2007

Verunka se poprvé sama otočila na bříško!!!

(ve 4 měsících a 7 dnech)

8.1.2007

Po velkém snažení se Verunka otočila na bříško podruhé.


V průběhu týdne se Verunka nejvíc bavila vydávávním různých zvuků. Začátkem týdne jen kvílivě ječela, postupně přešla na podivné mručení a teď koncem týdne si už spíš tak pobrukuje a požvatlává. Vede mnohaminutové roztomilé monology.

Verunka je velice silná. Dokonce se už udrží postavená na nožičkách.Dvacátý týden

(9.1.2007 - 15.1.2007)


12.1.2007

Verunce jsme do jejího dosud čistě jednodruhového jídelníčku přidali i čajíček. Nijak zvlášť jí sice nechutná, ale je to něco nového, tak si vždycky aspoň trošku dá.


Verunka se už víckrát na bříško nepřetočila. Možná i proto, že měla spoustu jiné zábavy. Naučila se couvat, za minutu se posune asi o půl metru. Bez problému se přitahuje do sedu i do stoje. Moc se jí líbí, když stojí. Je u toho moc roztomilá, protože se hrdě usmívá a je vidět, že je na sebe opravdu pyšná. Verunka je zvědavější čím dál tím víc, sahá po čemkoli, co se dostane do jejího dosahu. Nejspíš nějak takto objevila svoje nožičky, které si teď často chytá a hraje si s nimi. Nevíme sice proč, ale Verunka si oblíbila ještě jednu činnost - staví se na hlavu :-) Nebo to aspoň tak vypadá, jako by se o to pokoušela - vydává mohutné skřeky a prudce prohýbá celé tělíčko, až se opírá jen o paty a zakloněnou hlavičku.

Naše malá šikulka už dokáže nejen cokoli chytnout do dlaně, ale naučila se používat i jednotlivé prstíky a zvládá i mnohem jemnější pohyby než dřív.


Dvacátýprvní týden

(16.1.2007 - 22.1.2007)


17.1.2007

Verunce nabízený čajíček moc nechutnal, vždycky jen trochu ochutnala a dost. Tak jí teď do čajíčku přidáváme i trochu dětské jablečné šťávy, která čajík trochu osladí. To už je něco uplně jiného, takže když teď Verunka vidí lahvičku, otvírá pusinku.

18.1.2007

Verunka váží 6 850g.

19.1.2007

Naše holčička si poprvé dala nožičku až do pusinky.

20.1.2007

Dnes ráno, když jsme ještě všichni spali, začal pípat monitor, který hlídá Verunčin dech. Hned jsme vyletěli, ale Verunka vypadala normálně, jen měla odkopanou peřinku a byla celá ledová.

Monitory dechu prý občas spustí falešný alarm, ale my díky němu můžeme v noci klidně spát s jistotou, že naše děťátko je v pořádku. A to za nějaký ten falešný poplach stojí.

Těžko říct, jestli to byla jen chyba monitoru, nebo jestli Verunka dýchala až tak slabounce, že to monitor nezachytil, nebo jestli doopravdy nějakou dobu zadržela dech. To už nezjistíme. Hlavní ale je, že je Verunka v pořádku.

21.1.2007

Verunka si byla poprvé pro "křížek".

Všichni jsme byli spolu na mši a při svatém přijímání dostala Verunka křížek na čelíčko - požehnání od kněze.


Dvacátýdruhý týden

(23.1.2007 - 29.1.2007)


23.1.2007

První zasněžená procházka.

Prohlídka na ortopedii - vyšetření kyčlí. V lékařské zprávě stojí jen: vše ok, bez ko

26.1.2007

Větrníčci - setkání maminek a miminek

Sraz maminek, které se seznámily ještě v těhotenství v agentuře Větrník. Na tomto setkání byla Verunka nejvlasatější a jednoznačně nejsilnější miminko, ale také děťátko, které má největší problémy s usínánim.

29.1.2007

Verunka má pět měsíců


Verunce se pokazilo spaní. Vždycky spávala bez přerušení celou noc a to už od prvních dní. Teď se ale každou noc budí Nejdřív usne jen na hodinku, pak spí čtyři hodiny a pak další čtyři. Bohužel často jí nestačí jen se najíst, ale chce si i dvě hodinky hrát, toho však rodiče nejsou před svítáním schopni. Navíc stále chodí spát až po půlnoci, takže celé noční spaní končí až před polednem.

Z Verunky pomalu roste pěkné šídlo, pořád se různě prohýbá, kroutí a natahuje. Teď se dokonce naučila vzepřít se na ručkách a nožkách, jako by chtěla dělat kliky a umí také vysoko zvednout zadeček, že udělá až "most" (viz foto). Stále se také zrychluje v couvání.

Když k Verunce natáhneme ruce, natáhne i ona ručičky k nám. Také už se nenechá jen pasivně oblékat, ale i asistuje. Když jí oblékáme rukávky, pěkně natáhne ručku. Tedy samozřejmě jen když má dobrou náladu. :-)Tento měsíc udělala naše šikulka hodně pokroků. Nejvíc nás ale těší, že si naše děťátko už mnohé uvědomuje a dají se s ní dělat různé legrace. Baví ji, když ji různě houpáme, zvedáme nad hlavu, hrajeme s hračkami divadlo nebo říkáme říkanky. U tohoto všeho se jí rozzáří očka a začne se chechtat.

Verunka je velice veselé a usměvavé děťátko. K úsměvu jí stačí velice málo, směje se nejen když ji lechtáme a děláme s ní blbosti, ale i když na ni třeba jen vesele promluvíme. Usmívá se dokonce často i ze spánku. Přestože je Verunka pěkný smíšek, není úsměv její nejčastější výraz - mnohem častěji má totiž zvědavě vykulená očka a s otevřenou pusinku zírá, cože se to zrovna děje. Je to naše malá zvědavka.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Monitor dechu

(Veronika Nováková Křížová, 24. 1. 2007 9:08)

Tak o takovém zařízení jsem ještě neslyšela, ale je to asi užitečné, když se díky tomu dá klidněji spát. Ale běžné to asi není, spousta známých má malé děti a nikdo o tom nikdy nemluvil... Ale jsem ráda, že vím, že to existuje, asi budu docela úzkostlivý rodič... :-)